SERVER MUHASEBE

ALMANYA OFİS HİZMETLERİ

2019 YILI YURTDIŞI BORÇLANMA HESAPLAMA VE YURTDIŞI EMEKLİLİK GEREKLİ BELGELER

2019 yılı Yurtdışı borçlanması ile Türkiye’den SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığından emekli olmak isteyen vatandaşların öncelikle ilgili kurumun emeklilik şartlarının kendilerine uygun olup olmadıklarını dikkatlice incelemeleri gerekiyor.

Türkiye’de herhangi SSK girişi olan vatandaşlar, yurtdışındaki geçirmiş oldukları süreleri de SSK borçlanması olarak gerçekleştirebilirler. Eğer başvuru sahibinin önceden (Türkiye’de) herhangi çalışmışlığı ya da SSK girişi yoksa BAĞ-KUR üzerinden borçlanma yapmak zorunda.

Öncelikle yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusundan kimler faydalanacak bu konuya değinelim. Bilindiği gibi 3201 sayılı kanuna göre sadece yurtdışında bulunulan süreler borçlanabiliyor. Yani Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları yurtdışında resmi olarak ikamet etmeğe başladığı tarihten itibaren yurtdışı borçlanması yapabilirler.

2019 yılı yurtdışı borçlanma başvurusunu, yurtdışında hiç çalışmamış ev hanımları ve yurtdışında çalışanlar yapabiliyor. Tabi Türk Vatandaşı yahut Mavi Kart sahibi olmak şartı ile.

Mavi kart izinli olarak Türk Vatandaşlığından çıkarak yabancı bir ülke vatandaşlığına geçilmesi durumunda resmi makamlarca verilen kimlik kartıdır.

Mavi kart sahipleri de hem Türk Vatandaşı oldukları süreyi hem de mavi kart aldıktan sonraki süreyi yurtdışı borçlanma yapabiliyorlar.

Yurtdışı borçlanması için başvurular Türkiye’deki SGK kurumuna şahsen, posta yolu , veya vekaletname vermek suretiyle her hangi bir yakınınız tarafından yapılması mümkün.

Başvurular başvuru sahibinin Türkiye’deki nüfus kaydının bulunduğu ya da en son çalıştığı işyerinin bulunduğu il veya ilçedeki SGK Müdürlüklerinden yapılır.  Başvuruların gerekli belgeler tamamlandıktan sonra şahsen yapılması işlemin daha hızlı bitmesi açısından önemlidir.

Başvuru için aranan şartlar ve gerekli belgeleri size en yakın konsolosluğun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliklerinden öğrenebilirsiniz. Bunun için ilgili konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir.  

Yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunacak vatandaşlar:

 • Mevcut pasaportlarının fotokopisi
 • SGK yurt dışı borçlanma formu ve yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesi
 • İkametgâh belgesi
 • Ülkeye giriş / çıkış belgeleri (bu belge e-devlet üzerinden alınıyor)
 • Kimlik kartı cüzdan sureti
 • Başvuruda bulunacak şahsın yurt dışında çalıştığını gösteren belge 
 • Ev hanımı olarak başvuruda bulunacaklar için ikamet ettiği yeri gösteren ikamet belgesi  
 • Yabancı ülke vatandaşı olanlar (mavi kartı olmayan)
 • Bulundukları ülkede halen çalışıyor olanlar
 • Herhangi bir sosyal yardım yahut ödenek alıyor olanlar

Türkiye’den emekli olduktan sonra, aylığınızın kesilmesini istemiyorsanız, yurtdışında sigortaya tabi işte çalışmamalısınız (mini-job dahil), işsizlik veya hastalık parası veya sosyal yardım almamalısınız. Serbest çalışmanız halinde de Türkiye’deki aylığınız kesilir.

 • Bilindiği gibi yasa koyucular yurtdışı emeklilik günlük borçlanma miktarını, 2008 yılından bu yana asgari ücrete endekslediler. Günlük asgari kazancın yüzde 32’si, günlük borçlanma miktarı olarak esas alınıyor.  2018 yılında 22 TL olan günlük borçlanma ücreti , asgari ücret arttıkça doğal olarak yurtdışı borçlanmalarındaki günlük borçlanma miktarı zamlanıyor.

  2019 yılı da günlük borçlanma tutarı 27,28.-TL olarak hesaplanacaktır.

  • Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirenlerin borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır.

   

  • Tahakkuk ettirilen borcun tamamını veya bir kısmını ödeyenlerden henüz kendilerine bağlanan aylıkları almaya başlamadan borçlanmalarının iptal edilmesi için yazılı başvuruda bulunanların ödedikleri borçlanma tutarının tamamı, faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir. Bu durumda kısmi iade yapılmayacak, diğer bir ifadeyle, borçlanmanın bir kısmı iptal edilerek, bir kısmı geçerli sayılmayacaktır. Ancak, farklı tarihlerde birden fazla borçlanma yapılmış ise talep sahibinin yapmış olduğu borçlanmalardan bir ya da birkaçından vazgeçme hakkı saklıdır.

   

  • Borçlandıkları hizmetleri ile malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yazılı başvuruları halinde, ödenen borçlanma miktarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir. 

   

  • Borçlandıkları hizmetler dikkate alınarak aylık almakta olanlar, borçlanma başvurusu ve buna bağlı olarak yapılan borçlanmadan vazgeçemeyeceklerinden, bunların ödedikleri borçlanma tutarı iade edilmeyecektir.